Stowarzyszenie “FORMATOVA” [FORM OF MEETING AND TRANSMISSION OF VISUAL ARTS – forma transmisji i spotkania ze sztuką wizualną] ma na celu promowanie wymiany międzykulturowej w krajach europejskich, poprzez sztukę wizualną wkomponowaną w przestrzeń publiczną, a dokładniej – sztukę wideo i filmy krótkometrażowe pokazywane w nietypowych miejscach.
Ze względu na covid czekamy na lepszą przyszłość, aby móc tworzyć projekty, które nie dzielą widzów.
Celem naszego projektu jest stworzenie synergii między krajami w dziedzinie sztuki i kultury, ale również dialogu z przestrzenią rożnego typu odbiorcami.
W ramach projektu wymiany interkulturalnej FORMATOVA proponuje niekonwencjonalną, coroczną formę spotkań ze sztuką – INTERCULTURAL VISUAL FORM (I.V.F.), mająca miejsce jednocześnie w Polsce i innych krajach europejskich.
W pierwszej kolejności chcemy utworzyć łącze między Francją i Polską, aby przedstawić te dwie różne kultury przez współpracę artystyczną i integrując wideo w przestrzeń danego kraju.
Intercultural Visual Form – PARYŻ/GDAŃSK-TROJMIASTO
W marcu 2017 odbyly się pokazy drugiej edycji Intercultural Visual Form – jednocześnie w Paryżu i w Trojmiescie.
Więcej tutaj → I.V.F.#2
JAKIE PODEJŚCIE ARTYSTYCZNE STOI ZA TYM PROJEKTEM ?
Intercultural Visual Form ma na celu :
-
Promować interkulturowość wokół sztuk wizualnych, a w szczególności wokół sztuki wideo i filmów krótkometrażowych.
-
Umożliwić spotkanie sztuki wizualnej z publicznością w miejscach nietypowych, bliskich codziennej przestrzeni funkcjonowania, która często przepełniona jest reklamami.
-
Wkomponować w przestrzeń publiczną Sztukę wizualną, zapewniając swobodny i bezpłatny dostęp do niej.
-
Wspierać nowe talenty tworząc francusko-polską sieć artystów, faworyzując dostępność sztuki dla jak największej ilości odbiorców.
Aby przygotować centralne wydarzenie, Formatova zorganizowała na początku 2016 pierwszą edycję Intercultural Visual Form (Interkulturalna forma wizualna).
Tematem I.V.F. #1 konkursu filmów krótkometrażowych, przeznaczonym dla studentów z regionu Ile de France (cały region paryski) była międzykulturowości.
Pod koniec marca, wyselekcjonowane filmy siedmiu uczestników były wyświetlane symultanicznie przez trzy dni, w kilku budynkach szkolnictwa wyższego, w takich miejscach jak : korytarz, kawiarnia, sala sportowa, bar. Film, który został wybrany przez publiczność „Pieces of Mind” był następnie pokazywany w kilku imprezach kulturalnych we Francji. A jeden z filmów, znalazł się w oficjalnej selekcji Cinéfondation w Cannes.
Specyfika konkursu jest jego temat. MIĘDZYKULTUROWOŚCI, pojęcie to odnosi się do spotkania lub melanż dwóch różnych tożsamości kulturowych, które mogą być zawarte w treści lub w indywidualizmie. Oznacza ono rowniez otwarcie na nowe horyzonty i poznawanie inności przez kulturę.
Projekt ten wyłonił i pobudził kilka młodych talentów w sztuce wideo, pokazujac wielkiej publice, ich podejście do tematu, w sposób oryginalny.
ZESPÓŁ:
– Wieslawa NOWICKA – Prezes stowarzyszenia, Założycielka, koordynator artystyczny i organizacyjny
– Guillaume KOUAO – Vice Prezes stowarzyszenia, Współ-założyciel, koordynator organizacyjny
– Aleksandra BIAŁKOWSKA – komunikacja Polska
– Aurore SEIBERT – komunikacja Francja
Kontakt : contact@formatova.com